Jak dbać o wątrobę?

Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka. Spełnia szereg zadań, do których zaliczamy wydzielanie żółci potrzebnej do trawienia, metabolizowanie białek, węglowodanów i tłuszczów, przechowywanie glikogenu i witamin, wytwarzanie związków potrzebnych do krzepnięcia krwi, rozkładanie toksyn, regulowanie ilości krwi i usuwanie zniszczonych czerwonych krwinek. Z tego względu warto o nią dbać, gdyż de facto utrzymuje nas przy życiu.

 

Jak zatem dbać o wątrobę, aby bez zakłóceń spełniała swoje zadania? Zastosuj kilka prostych zasad:

  1. Uważaj na alkohol. Jego nadmierne spożywanie może prowadzić do alkoholowego zapalenia wątroby. Jest to choroba, która dotyka najczęściej alkoholików, jednak zdarzają się sytuacje, że dotyka również osób spożywających alkohol z umiarem. Naukowcy ostrzegają, że alkohol, może upośledzać zdolność organizmu do kontrolowania bakterii, które w efekcie atakują wątrobę.
  2. Spożywaj mniejsze posiłki, a częściej i powoli. Obfite i rzadko spożywane posiłki zaburzają metabolizm i nadmiernie obciążają wątrobę. Dlatego, zaleca się spożywanie 5 lub nawet 6 małych posiłków w ciągu dnia. Ważne jest też, by się nie spieszyć. Zbyt szybkie spożywanie posiłków jest nadmiernym obciążeniem dla całego układu pokarmowego. Powolne i dokładne żucie powoduje, że wątroba ma czas na dostarczenie odpowiedniej ilości żółci i wyłapanie szkodliwych substancji/
  3. Jedz dużo warzyw, zwłaszcza tych, w których występują witaminy z grupy B. Zalicza się do nich m.in. kapustę, brokuły, kukurydzę czy sałatę. Warzywa zawierają też dużą ilość błonnika pokarmowego, który ma pozytywny wpływ na proces trawienia. Najlepsze dla wątroby są warzywa gotowane.
  4. W dbaniu o wątrobę ważne jest stosowanie przypraw, które uczynią posiłki bardziej lekkostrawnymi. Taką rolę spełniają między innymi, mięta, tymianek, oregano, majeranek, kminek oraz jałowiec. Unikaj natomiast nadmiaru przypraw, które podrażniają układ pokarmowy, takich jak pieprz, curry, ostra papryka, cząber, musztarda i ocet.
  5. Odchudzaj się z rozsądkiem. Nadmierna waga wiąże się z stłuszczeniem organów, w tym wątroby. Dlatego ważne jest dbanie o prawidłową wagę. Nie należy jednak stosować drastycznych diet, które dostarczają szybkich efektów, gdyż może to prowadzić do powstawania kamieni żółciowych. Ogranicz cukry, stosuj tłuszcze jedno i wielonienasycone, spożywaj naturalne probiotyki takie jak kefiry, jogurty oraz kiszonki.
  6. Używaj ziół, które służą wątrobie. Wyciągi z nasion ostropestu plamistego i ziela karczochów wykazują działanie ochronne na komórki wątroby. Mają działanie regeneracyjne, żółciotwórcze, przeciwzapalne i odtruwające.
  7. Prowadź aktywny tryb życia. Zaleca się codzienne spacery oraz minimum 150 minut wysiłku fizycznego tygodniowo.
  8. Uważaj na niektóre leki. Ważne jest, że nie tylko antybiotyki i leki hormonalne wydawane na receptę mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby. Szkodliwy może być także popularnie stosowany paracetamol, czy leki przeciwzapalne.

Zaszczep się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jest to wirus, który można zarazić się nie tylko podczas zabiegu operacyjnego, ale także u kosmetyczki czy dentysty. Zakażenie w skrajnych przypadkach może prowadzić do raka wątroby lub jej marskości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.