Kolka nerkowa – czym jest, skąd się bierze, jak się ją leczy?

Co to jest kolka nerkowa? Jest to jeden z pierwszych objawów kamicy nerkowej. Bólu, który jej towarzyszy, często nie redukują nawet silne leki przeciwbólowe. Kolka nerkowa pojawia się wtedy, gdy w górnych drogach moczowych wskutek zalegania i wzbierania moczu nagle zwiększa się ciśnienie. Dzieje się tak dlatego, że kamień moczowy zatyka moczowód i uniemożliwia swobodny przepływ moczu.

 

Objawy kolki nerkowej

Najbardziej odczuwalnym objawem kolki nerkowej jest nagły, silnie kłujący ból w okolicy nerki (czyli w lędźwiach), promieniujący ku dołowi, a więc pęcherza i cewki moczowej. Zdarzają się przypadki, w których ból ten sięga wewnętrznego uda. Jakie dodatkowe objawy wiążą się z kolką nerkową?:

  • nawracające bolesne parcie na mocz,
  • parcia naglące (określane także mianem częstomoczu), czyli częsta potrzeba oddawania moczu, nawet jeśli niedawno korzystało się z toalety,
  • mdłości i wymioty oraz wzdęcia.

 

Gdy moczowód jest przytkany od dłuższego czasu, mogą występować także stany zapalne pęcherza i dróg moczowych, a także wzrost ciśnienia krwi oraz stany gorączkowe.

 

Jak leczy się kolkę nerkową?

Na pytanie co to jest kolka nerkowa już odpowiedzieliśmy. Poznałeś także jej główne objawy. W tym miejscu zajmiemy się reagowaniem na kolkę nerkową oraz omówimy jej leczenie.

 

Osobie, która doświadcza kolki nerkowej, należy podać leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe, aby rozluźnić moczowód i umożliwić przepływ zalegającego moczu. Do nerki warto przyłożyć ciepły okład lub termofor – to także ma działanie rozkurczowe, a do tego rozgrzeje bolące miejsce i uśmierzy ból.

 

Wiele osób doświadczających tego typu kłującego bólu nawet nie wie, co to jest kolka nerkowa. Może jesteś jedną z nich? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalista powinien skierować Cię na laboratoryjne badanie moczu oraz RTG układu moczowego. Leczenie ma na celu zapobieganie pojawianiu się nowych kamieni w nerkach oraz powiększaniu się tych już w nich obecnych. Kolka może także ustąpić sama z siebie, kiedy osoba wydala załóg samodzielnie. Jest to niezwykle bolesny proces, ale chory nie musi być poddawany leczeniu farmakologicznemu i diecie.

 

Czy można zapobiegać kolce nerkowej?

Profilaktyka jest w przypadku kolki nerkowej jest bardzo ważna. Zresztą jak w każdym przypadku – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Nie wiadomo jednak, czy można zapobiec pierwszemu wystąpieniu kolki nerkowej. Można natomiast zapobiegać jej nawrotom.

 

Ogromną rolę odgrywa tu dieta na co dzień. Ogranicz spożywanie produktów i potraw z dużą ilością soli, a także szczawianów i fosforanów. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu (także wtedy, gdy jesteś zdrowy_a) i wypijaj min. 2 l płynów dziennie. Zamiast słodkich napojów wybierz wodę mineralną lub filtrowaną z kranu (sprawdź jednak, czy w Twojej okolicy jest ona zdatna do picia; w większości miejsc jest, ale zdarzają się rejony, gdzie picie wody z kranu nie jest wskazane m.in. ze względu na stan rur). Nie rób jednak nic ponad to na własną rękę, bo możesz sobie zaszkodzić. Skontaktuj się z lekarzem, a po otrzymaniu diagnozy z dietetykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.